03/27/2023

خانهتور رفتینگرفتینگ رودخانه ارمند
رفتینگ رودخانه ارمند

رفتینگ رودخانه ارمند

تجربه ی یک روز لذت بخش ؛ معرفی جاذبه ها و گردشگری منطقه ی ارمند چهارمحال و بختیاری درکنار رفتینگ دررودخانه  ارمند

تاریخچه رفتینگ در جهان به قدمت طول تاریخ می باشد. از زمانی که بشر به ضرورت سفر های کوتاه بر روی آب پی برد متوجه شد به وسیله ای نیاز دارد که بتواند او را بر روی آب شناور کرده واز نقطه ای به سوی دیگر ببرد. کلمه رفت در لغت به معنای قایق های چوبی است که با کنار هم قرار دادن تعدادی الوار و بستن آنها به هم ساخته میشود که ما به آن کلک میگوییم . بومیان آمریکایی اولین ابداع کننده ثبت شده قایق های رفت در جهان هستند و هنوز هم مسابقات سنتی آنها در آمریکای جنوبی بر گزار میگردد.

منطقه ارمند با اقلیم مدیترانه ای و نیمه خشک میانه در شمال شهرستان لردگان واقع گردیده که در طرح جامع اکوتوریسم رودخانه ای جهت فعالیت های گردشی – ورزشی انتخاب شده است.

جربه  یک روز مهیج و ایمن  با  قایق سواری  شعف انگیز در رودخانه  خروشان ارمند

این رودخانه از نظر قایقرانی، بسیار تکنیکی می‌باشد و راهنما‌ها و قایقران‌ها می‌بایست ضمن برخورداری از تجربه و مهارت کافی در هدایت قایق‌ها، از وسایل ایمنی استاندارد استفاده کرده و مسیر را به خوبی بشناسند. درجه قسمت‌های خروشان این رودخانه بین ۵/۲ تا ۵/۳ تقسیم بندی شده است. رودخانه ارمند ( کارون علیا ) با متوسط آبدهی سالانه حدود ۱۰۰ متر مکعب و حجم آبدهی سالانه حدود ۳۱۴۲ میلیون مترمکعب یکی از رودخانه های اصلی چهارمحال و بختیاری است که حوزه آبریز آن ّبیش از ۵۰ درصد استان را شامل شده و به عنوان اصلی ترین پتانسیل آب استان مطرح است . این رودخانه از مناطق کوهستانی مرتفع شرقی و دشت های مرکزی چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت نموده و با پیوستن به رودخانه بازفت به سد کارون ۴ خواهد رسید. منطقه ارمند با اقلیم مدیترانه ای و نیمه خشک میانه در شمال شهرستان لردگان واقع گردیده که در طرح جامع اکوتوریسم رودخانه ای جهت فعالیت های گردشی – ورزشی انتخاب شده است.

تاريخچه رفتينگ

تاریخچه رفتینگ در جهان به قدمت طول تاریخ می باشد. از زمانی که بشر به ضرورت سفر های کوتاه بر روی آب پی برد متوجه شد به وسیله ای نیاز دارد که بتواند او را بر روی آب شناور کرده واز نقطه ای به سوی دیگر ببرد. کلمه رفت در لغت به معنای قایق های چوبی است که با کنار هم قرار دادن تعدادی الوار و بستن آنها به هم ساخته میشود که ما به آن کلک میگوییم . بومیان آمریکایی اولین ابداع کننده ثبت شده قایق های رفت در جهان هستند و هنوز هم مسابقات سنتی آنها در آمریکای جنوبی بر گزار میگردد.
قایق های رفتینگ درابتدا فقط براي جابجایي افراد وحمل كالاهاي مختلف مورد استفاده قرار مي گرفت ولی از سال ۱۹۸۰ این قایق ها برای مصارف توریستی تفریحي هم مورد استفاده قرار گرفت.درمبحث ساخت قایقهای رفتینگ،بتدریج تفکراتی در خصوص اصلاح فرم و جنس کلکهای چوبی اولیه صورت گرفت.دراوایل سال ۱۸۴۰ یک آمریکایی بنام جان فرمونت (John Fremont) ،از تیوپ اتومبیل برای ساخت قایق رفتینگ استفاده كرد و براي بالا بردن مقاومت آن در برابر سنگهاي رودخانه و پاره شدن، آنرا با پارچه برزنتي محصور كرد. بعد از آن اوایل قرن بیستم قایقهاي رفتینگ بادي با روکش pvc بشکل کنونی براي مصارف توریستي مورد استفاده قرارگرفت و بدنبال جذابیتهای ورزشی واقتصادی آن، شركت هاي خصوصي با حضور پر رنگ تر خود نقش مهمي در تقویت برنامه های رفتینگ وسفر های رودخانه اي ایفا كرده و تورهای هیجان انگیز در آبهای خروشان را راه اندازی کردند . امروزه درمبحث گردشگری،رفتینگ بعنوان یکی ازشاخه های پرطرفدار صنعت توریسم بحساب می آید و بدلیل هیجان ونشاط آمیخته با این نوع برنامه ها ، هر روزبه تعداد علاقمندان این رشته مفرح افزوده میشود

ليست لوازم شخصي مورد نياز مسافر

-لباس مناسب (ترجیحا لباسی مناسب برای شنا = آستین بلند و چسبان)
-کرم ضد آفتاب و ترجیحا ضد آب
-در صورت استفاده از عینک(طبی یا آفتابی)کش یا نخ بهمراه داشته باشید.
-کفش سبک و راحت، ترجیحا ضد آب و مناسب برای دویدن.
-لباس اضافه،دمپایی،حوله.
-کارت شناسایی معتبر.

امکانات اقامتی:

در شهرهای اصلی استان،شهرکرد، بروجن مکان اقامتی مناسب نظیر هتل و مهمانسرا وجود دارد ولی متاسفانه در نزدیکی رودخانه امکان اقامتی مناسب وجود ندارد. اما امکان برپایی کمپ‌های اکوتوریستی یا اقامت در منازل روستایی وجود دارد.

امکانات درمانی:

درمانگاه ارمند درفاصله ۲کیلومتری واقع شده در روستای ارمند علیا .

جاذبه‌ها:

از گردشگاه های طبیعی نزدیک به رودخانه ارمند می توان به نقاط زیر اشاره کرد:

۱٫ دریاچه شلمزار
۲٫ چشمه سیاسرد(بروجن)
۳٫ تالاب چغاخور(بلداجی)
۴٫ باغ آوردگان(آوردگان)
۵٫ تالاب گندمان(گندمان)
۶٫ گردشگاه گردبیشه(گردبیشه)
۷٫ پرواز صد ها مرغابی مهاجر و پرندگان آبزی بر روی تالاب ها(لردگان)
۸٫ آبشار آتشگاه (۲۰۰ کیلومتری شهرکرد)
۹٫ بوستان جنگلی پروز (۲۰۰کیلومتری شهرکرد)
۱۰٫ چشمه سندگان(سندگان)
۱۱٫ چشمه برم(لردگان)
۱۲٫ تنگ وستگان
۱۳٫ ۱دشت زیبای ارمند
۱۴٫ کوه های کلار و ریگ
۱۵٫ دشت لاله های زیبای واژگون
۱۶٫ شالیزار های برنج
۱۷٫ جنگل های بلوط

جاذبه های تاریخی:

در بروجن، مسجد حاج شیخ علی مدنی – مسجد نقنه – امامزاده مادر و دختر – کلیسای معموره
در لردگان، پل کره بس(محور بروجن لردگان) – پل بارز – پل ارمند

جغرافیای طبیعی:

استان چهارمحال به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص جغرافیایی و توپوگرافی از لحاظ آب و هوایی متنوع بوده و اقلیم های متفاوتی در آن وجود دارد. بارش های منطقه اغلب تحت تاثیر جریان های جوی مدیترانه ای و سامانه کم فشار سودانی قرار داردکه از غرب و جنوب غربی وارد منطقه شده و به مدت ۸ ماه (مهر تا اردیبهشت) منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد وجود رشته کوه زاگرس که عمود بر مسیر حرکت این جریان هاست باعث تشدید خاصیت خاصیت سیلیکونی آنها شده و باران های شدید و سنگین را در منطقه باعث می شود . رودخانه ارمند در اقلیم نیمه مرطوب بسیار گرم در تابستان و زمستان کمی سرد قرار دارد.
وجود قله های مرتفع ، چشمه های همیشه جوشان برم ، پارک جنگلی ،‌تالاب ها ، دشت زیبای ارمند، آبشار ها ، شالیزارها ی دامنه رودخانه ؛ دامنه زیبای زردکوه، کوه ریگ، کوه کلار در اطراف این رودخانه خروشان این منطقه را به یکی از زیبا ترین نقاط ایران تبدیل کرده است .

پوشش گیاهی : وجود جنگل های بلوط ، زالزالک و برخی دیگر از گیاهان هن برگ و همچنین سرشاخه های کوچک و بزرگ سه رودخانه ی زاینده رود ،کارون و دز در سطح منطقه این موقعیت را فراهم آورده تا در مناطق کوهپایه و دشت های بزرگ و کوچک چهارمحال بختیاری آبگیر های مختلفی به صورت دریاچه و تالاب فراهم آید که زیستگاه انواع پوشش گیاهی و جانوری باشد.

ویژگی‌های فرهنگی:

بختیاری‌، از گروه‌های‌ ایلى‌ کوچنده‌ جنوب‌ غربى‌ ایران‌ تشکیل شده که‌ در حال حاضر‌ بخش‌ بزرگى‌ از خانوارهای‌ آن‌ در نقاط ییلاقى‌ و قشلاقى‌ یکجانشین‌ شده‌اند.. زندگی عشایر بختیاری از نظر نوع زیست، لباس‌های رنگارنگ زنان و مردان، مراسم خاص‌ و آداب و رسوم ویژه( مثل مراسم سوار کاری ، تیر اندازی، چوب بازی و بازیهای محلی ، رقص های دسته جمعی در مراسم شادی )،آثار و صنایع دستی ، سیاه چادر ها ، لهجه و گویش بختیاری ، زیباترین جلوه های زندگی عشایری ایران به شمار می آید. مردم استان چهار محال و بختیاری دارای فرهنگ اصیل با باورها و اعتقادات خاص بختیاری می‌باشند .
بسیاری از مردم این منطقه هنوز لباس های محلی به تن دارند و از رسومات و آیین های خاص خود تبعیت می کنند. توریست‌های می‌بایست آگاهانه و مسئولانه با رعایت شئونات اخلاقی و احترام به فرهنگ مردم محلی در این منطقه سفر کنند.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

<p>پشتیبانی شرکت ویستا وب<br /> با تکیه بر امنیت شرکت ویستا وب با خیال آسوده در فضای مجازی کسب و کار خود را شروع کنید .<br /> دپارتمان تخصصی امنیت ، طراحی و توسعه وب</p>

sh.babaei69@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

مشاوره فروش