03/27/2023

خانهجاذبه ها و گردشگریدر جستجوی لاله‌ های واژگون
لاله‌ های واژگون

در جستجوی لاله‌ های واژگون

لاله‌ واژگون گلی کمیاب و زیبا است که می‌توانید آن را در فصل بهار در دامنه کوهستان‌ها ببینید. فرصت برای لذت بردن از زیبایی چنین منظره‌ای اندک است؛ بنابراین بهار را غنیمت بشمارید، کوله‌بارتان را بردارید و سفر را آغاز کنید.

برای آنکه اطلاعات دقیقی درباره تور رفتینگ به دست آورید، می توانید مقاله تور رفتینگ-تور ایرانگردی را مطالعه نمایید.

بیشتر از ۱۵ درصد از گونه‌های گیاهی ایران در نوع خود منحصر به فرد و بومی همین سرزمین هستند و در هیچ نقطه‌ای از دنیا به شکل طبیعی رشد نمی‌کنند. در این میان لاله‌های ایران شهرت ویژه‌ای دارند.

بعضی از مردم محلی لاله‌های واژگون را با نام «اشک سیاوش» و بعضی به نام «اشک مریم» می‌شناسند. نام اشک سیاوش به افسانه‌ای مربوط به پهلوان اسطوره‌ای ایران باستان برمی‌گردد که روایت می‌کند وقتی خون «سیاوش» به ناحق بر زمین ریخت گل لاله سرخ رنگی که شاهد این اتفاق بود، سر به زیر انداخت و بر بی‌گناهی سیاوش گریه کرد. از آن پس این گل همچنان سر به زیر انداخته، مشغول گریستن ماند و لاله واژگون نام گرفت. لاله‌های واژگون را به خاطر شبنم صبحگاهی‌ای که بر گلبرگ‌هایشان می‌نشیند اشک مریم هم می‌نامند.

لاله واژگون را لاله سر به زیر هم می‌گویند؛ با اینکه قد و قامت بالا و بلندی دارد و بر و رویی زیبا، اما گل رنگارنگ و زیبایش همیشه رو به زمین است. انگار كه غم این گل را پایانی نیست. این گل كه یكی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی ایران است، از دست انسان كم كم به کمیاب‌ترین تبدیل شد و حالا هم كه دیگر چیزی نمانده تا نسلش از كشور ما ور بیفتد. لاله‌های واژگون در تمام سال تنها چند هفته عمر می‌کنند كه متأسفانه با چیدن آن‌ها شكوفه دادن این گل برای سال بعد هم ممكن نیست.

 لاله‌ های واژگون

لاله‌ های واژگون

این گل خودرو را می‌توان در چند منطقه از کشور پهناورمان دید؛ از میاندشت در استان خراسان شمالی گرفته تا چنارود چادگان در استان چهارمحال و بختیاری.

لاله واژگون از آخرین روزهای فروردین‌ تا اوایل خرداد، منطقه وسیعی از دامنه کوهستان‌های غرب و رشته کوه زاگرس را می‌پوشاند

 در این مقاله درصدد هستیم مناطقی را به شما پیشنهاد کنیم که دشت‌هایی سرخ از لاله‌های واژگون دارند و امکان اقامت و شب‌مانی در آن‌ها وجود دارد.

لاله واژگون از آخرین روزهای فروردین‌ تا اوایل خرداد، منطقه وسیعی از دامنه کوهستان‌های غرب و رشته کوه زاگرس را می‌پوشاند. دامنه‌های زاگرس، دشت گلستان کوه در منطقه خوانسار استان اصفهان، مناطق ییلاقى سر رود و دامنه‌هاى دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دشت لاله‌های واژگون در دامنه کوه‌های استان چهارمحال و بختیاری، از معروف‌ترین مناطقی هستند که در بهاران میزبان این گل‌ها می‌شوند.

این گل در ارتفاع بالاتر از ۱۵۰۰ متر و بیشتر در دشت‌های صخره‌ای می‌روید و ساقه‌اش چیزی در حدود ۱۲۰ سانتیمتر طول دارد.

هنگامی كه رهسپار دیدن لاله‌های واژگون می‌شوید، فراموش نکنید در برنامه‌تان دیدن چند مکان زیبای دیگر را هم بگنجانید تا بتوانید از طبیعت ناب لذت بیشتری ببرید. آبشار شیخ علی خان، چشمه آب معدنی دیمه، تونل کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، سد کوهرنگ و روستای سرآغاسید از مهم‌ترین مناطقی‌ هستند که علاوه بر تماشای لاله‌ها می‌توان به آن‌ها هم سری زد. دشت لاله‌ها ییلاق تعداد زیادی از عشایر بختیاری نیز هست. آشنایی با قوم دلیر بختیاری و یک چای آتشی مهمانشان شدن، هم می‌تواند خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان رقم می‌زند.

 لاله‌ های واژگون

لاله‌ های واژگون

میان دشتی گسترده از لاله‌ها، آبشار مارگون با ۷۰ متر ارتفاع و ۱۰۰ متر عرض، جلوه ای زیبا از طبیعت به نمایش گذاشته که در این مسیر جلوی چشمتان قرار می‌گیرد. برای حرکت به سوی این دشت زیبا یک راه از یاسوج وجود دارد و یک راه هم از شیراز.

برای دیدن لاله‌های واژگون و آبشار، راه های آسفالته وجود دارد و امکانات اقامتی و بهداشتی کمپینگ هم در پای آبشار در اختیارتان قرار می‌گیرد که هزینه چندانی ندارد و آن می‌توان را ارزان‌ترین سفر برای تماشای لاله‌های واژگون دانست.

از یاسوج ۲۴ کیلومتر به جنوب شرق بروید تا به شهر کوچک کاکان برسید. از اینجا ۲۰ کیلومتر در جاده آسفالت فرعی پیش بروید تا به دهستان سرسبز کمهر برسید. از این روستا به سوی آبشار، نزدیک به ۱۰ کیلومتر دیگر راه پیش رویتان است. از این مسیر تا ۸۰۰ متری آبشار، راه آسفالته است.

اگر از راه شیراز برای دیدن لاله‌ها حرکت کنید باید ۹۵ کیلومتر به سوی شمال غرب بروید تا به شهر اردکان (سپیدان) برسید. از این شهر مسیرتان را ۱۷ کیلومتر ادامه دهید تا وارد دهستان زیبای کمهر شوید.

در این منطقه می‌توانید پارکینگ، سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی برای برپایی چادر پیدا کنید.

با سفری یک روزه به استان اصفهان می‌توانید در حاشیه چند شهر نزدیک به هم که شبیه مثلث جغرافیایی است، لاله‌های واژگون را تماشا کنید. در دامنه‌های گلستان کوه خوانسار، اطراف فریدون‌شهر و بویین و میاندشت، دشت‌هایی وجود دارند که شما را به میهمانی لاله‌های واژگون می‌برند. علاوه بر این سه شهر، اطراف شهر کوهستانی سمیرم هم می‌توان لاله‌ها را تماشا کرد. گلستان كوه با وسعتی بیش از ۱۰ کیلومتر مربع در غرب اصفهان یکی از رویشگاه‌های لاله‌های واژگون است. برای دیدن لاله‌های اصفهان می‌توان از مرکز این استان یا تهران راهی شد.

 لاله‌ های واژگون

لاله‌ های واژگون

این گل‌ها از گونه‌های بسیار آسیب‌پذیر طبیعت هستند و چیدن حتی یک شاخه از آن‌ها به محیط زیست آسیب می‌رساند

اگر از تهران برای تماشا حرکت کنید، کوتاه‌ترین مسیر حرکت از سه‌راه سلفچگان به سوی خمین است. ۴۰ کیلومتر به راه جنوب ادامه دهید تا به شهر کوهپایه‌ای و سرسبز گلپایگان برسید. از اینجا تا خوانسار حدود ۳۲ کیلومتر راه پیش روی شما است. بعد از خوانسار ۱۵ کیلومتر به سوی داران برانید تا به دوراهی دره‌بید برسید. روستای دره‌بید ۱۵ کیلومتر بعد از شهر داران در جهت غرب در مسیر خوانسار قرار دارد. از جاده فرعی آسفالته‌ای که در سمت راست جاده واقع شده به سوی روستا حرکت كنید تا بعد از دو کیلومتر به آنجا برسید. برای دیدن گل‌های دشت باید حدود ۷ کیلومتر جاده خاکی کوهستانی را هم پیاده بروید تا به انتهای دره‌ای برسید که لاله‌های واژگون در دامنه کوه‌ها نمایان می‌شوند. در انتهای جاده، چند دستگاه سرویس بهداشتی ساخته شد و چند نفر از مردم محلی به نگهبانی گل‌ها مشغول هستند که برگه‌هایی درباره گل‌های دشت بین بازدیدکنندگان توزیع می‌کنند. برای گذشتن از نگهبان‌ها و دیدن دشت، مبلغی نیز باید بپردازید.

فراموش نکنید که این گل‌ها از گونه‌های بسیار آسیب‌پذیر طبیعت هستند و چیدن حتی یک شاخه از آن‌ها به محیط زیست آسیب می‌رساند. در ضمن این گل‌ها مدت کوتاهی بعد از چیده شدن از بین می‌روند.

اگر از اصفهان قصد تماشای لاله‌های واژگون را داشتید باید در جهت شمال غرب حدود ۱۳۰ کیلومتر برانید تا به شهر دامنه برسید.

از این شهر به داران رفته و ۱۵ کیلومتر به سوی خوانسار ادامه دهید تا به روستای دره‌بید برسید. اگر دشت پشت کوه فریدون‌شهر را برای تماشا انتخاب می‌کنید باید بعد از شهر داران ۲۰ کیلومتر مسیرتان را در جهت غرب ادامه دهید تا به دوراهی فریدون‌شهر برسید. اگر ۱۵ کیلومتر به جنوب بروید به این شهر می‌رسید و از آنجا می‌توانید به روستای پشت کوه رفته و وارد دشت لاله‌های واژگون شوید. اما اگر از دوراهی فریدون‌شهر مسیرتان را مستقیم به غرب ادامه دهید، بعد از ۱۰ کیلومتر به بویین و میاندشت می‌رسید. آنجا راهی دیگر برای ورود به دشت لاله‌های واژگون به حساب می‌آید، دشت روستای پشت کوه در شمال فریدون‌شهر قرار گرفته و جنوب بویین و میاندشت. اگر قصد دارید شب را بمانید و می‌خواهید شبنم صبحگاهی را بر گلبرگ لاله‌ها ا ببینید، پیشنهاد می‌کنیم به خوانسار بروید تا بتوانید نزدیک دشت در هتل یا مهمان‌سرا اقامت کنید. البته مردم دره‌بید هم با قیمت توافقی به گردشگران اتاق اجاره می‌دهند. اگر شب را نزدیک پشت کوه بودید می‌توانید در چادر استراحت کنید.

عکس کاور از سایت http://riowang.blogspot.com

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

<p>پشتیبانی شرکت ویستا وب<br /> با تکیه بر امنیت شرکت ویستا وب با خیال آسوده در فضای مجازی کسب و کار خود را شروع کنید .<br /> دپارتمان تخصصی امنیت ، طراحی و توسعه وب</p>

sh.babaei69@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

مشاوره فروش