02/08/2023

خانهجاذبه ها و گردشگریجاذبه های گردشگری بروجن در چهار محال و بختیاری
جاذبه های گردشگری بروجن در چهار محال و بختیاری

جاذبه های گردشگری بروجن در چهار محال و بختیاری

گردشگری شهر بروجن در چهار محال و بختیاری

به شهر بروجن در استان چهار محال و بختیاری، لقب “بام ایران” را داده اند. این شهر مرتفع، هم به دلیل آب و هوای خنک و مطلوب در فصل تابستان و هم به خاطر وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان، یکی از اصلی ترین شهرهای گردشگری چهار محال و بختیاری محسوب می شود.

هر سال تعداد زیادی از گردشگران این استان، سری هم به شهر زیبای بروجن و دیدنی هایش می زنند. در ادامه این مطلب با رفتینگ زاینده رود  همراه باشید تا شما را با معروف ترین جاذبه های گردشگری بروجن آشنا کنیم.

برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره تور رفتینگ به دست آورید می توانید مقاله تور رفتینگ-تور ایرانگردی را مطالعه نمایید.

 

جاذبه های گردشگری بروجن

شاید مهم ترین ویژگی که شهر بروجن در استان چهار محال و بختیاری دارد، ارتفاع زیاد آن از سطح دریا باشد. این شهر در ارتفاع ۲۱۹۷ متری از سطح دریاهای آزاد واقع شده، به دلیل همین اختلاف ارتفاع زیاد، به بروجن بام ایران می گویند. موقعیت قرار گیری این شهر که در همسایگی استان های اصفهان و فارس قرار دارد، باعث شده است که گردشگران زیادی که در این مسیر سفر می کنند، در سفرشان از بروجن هم دیدن کنند. بروجن دومین شهر بزرگ و پر جمعیت استان چهار محال بختیاری پس از شهرکرد است و در شرقی ترین نقطه این استان قرار گرفته است.

طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۷۱۰۵۷ نفر در این شهر سکونت می کنند. بروجن در زمستان ها بسیار سرد است، ولی تابستان های این شهر خنک و مطلوب هستند. به دلیل همین آب و هوای خنک و معتدل در تابستان و همچنین وفور جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی در بروجن، این شهر به عنوان یکی از شهرهای توریستی چهار محال و بختیاری شناخته می شود. در ادامه این مطلب، برخی از معروف ترین جاذبه های گردشگری بروجن را برایتان معرفی می کنیم.

جاذبه های گردشگری بروجن

همه استان چهار محال و بختیاری را با طبیعت بکر و منحصر به فردش می شناسند. بیشتر جاذبه های گردشگری بروجن هم از نوع جاذبه های طبیعی هستند. البته آثاری تاریخی به خصوص از دوران قاجاریه هم درون این شهر وجود دارند که می توانید در سفرتان از آن ها دیدن کنید.

گردشگاه چشمه سیاسرد

گردشگاه چشمه سیاسرد، یکی از جاذبه های گردشگری بروجن و معروف ترین تفرجگاه مردم این شهر است. این تفرجگاه در حدود ۴ کیلومتری شهر و در اطراف چشمه ای به همین نام واقع شده است. تقریبا در تمامی آخر هفته ها و تعطیلات، مردم از شهر بروجن و دیگر شهرهای استان برای گشت و گذار و طبیعت گردی به این مکان سفر می کنند. هوای مطبوع خنک، فضای سبز با صفا با درختان سر به فلک کشیده، امکانات مناسب برای پیکنیک و … تنها گوشه ای از دیدنی هایی هستند که در چشمه سیاسرد انتظار شما را می کشند. همچنین در مجاورت این منطقه برای کسانی که قصد اقامت در آن را دارند، ویلاها و واحدهای اقامتی مناسبی وجود دارند.

گردشگاه چشمه سیاسرد

تالاب گندمان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن منطقه گردشگری تالاب گندمان است. این تالاب ۹۸۰ هکتاری در ارتفاع ۲۲۱۹ متری قرار دارد. آب این تالاب از طریق بارش های باران و برف، چشمه های مجاور تالاب و همچنین رودخانه آقبلاغ فراهم می شود. این منطقه از منظر پوشش گیاهی و حیات جانوری هم تنوع خوبی دارد. بید، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، نخل آبی و .. از جمله گیاهانی هستند که در این تالاب سکونت می کنند. اینجا یکی از ۱۰ تالاب برتر برای پرنده نگری در ایران است. نام تالاب گندمان در سال ۱۳۵۲ در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی در شهر لندن ثبت شده است. اگر قصد سفر به گندمان را دارید، حتما در فصل تابستان به آن سفر کنید. چرا که زمستان های این مکان بیش از حد سرد و برف گیر است.

تالاب گندمان

تالاب چغاخور

در فاصله نه چندان دوری از تالاب گندمان، تالاب بین المللی چغاخور قرار گرفته است. این تالاب ۲۳۰۰ هکتاری، حدود ۶۵ کیلومتر با شهرکرد فاصله دارد و در مسیر جاده این شهر به استان خوزستان قرار گرفته است. هر سال و با شروع فصل پائیز، هزاران پرنده مهاجر و بومی برای زاد و ولد به این تالاب پرواز می کنند. این مهاجرت تا فصل بهار ادامه دارد، به همین خاطر گردشگرانی که در بهار به چغاخور سفر می کنند، مناظر زیبایی از پرواز پرندگان را در آسمان آن مشاهده می کنند. انواع اردک، غاز، لک لک سفید، حواصیل، کشیم، فلامینگو، قو و … از جمله پرندگانی هستند که تالاب چغاخور را برای زندگی انتخاب می کنند. چغاخور هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن است که می توانید از آن دیدن کنید.

چشمه آب سفید که از کوه سبزکوه سرچشمه می گیرد و بخش هایی از تالاب چغاخور را سیراب می کند، یکی از بی نظیرترین چشمه های آب معدنی در ایران است. طبق بررسی های کارشناسان، آب این چشمه از باکیفیت ترین آب های آشامیدنی در دنیاست.

تالاب چغاخور

بقعه امام زاده حمزه علی

اگر از شهرستان بروجن، به سمت شهر بلداجی حرکت کنید، حدود ۵ کیلومتری شهر و در بلندای تپه ای سنگی بقعه امام زاده ای را خواهید دید که یکی از نوادگان امام سجاد (ع) است. این امام زاده نه تنها یک مکان زیارتی مهم در استان چهار محال و بختیاری است، بلکه به خاطر آب و هوای مناسب و همچنین نزدیک بودن به جاذبه هایی همچون تالاب چغاخور، یکی از مکان های تفریحی بروجن هم محسوب می شود.

اگر مسیرتان را تا شهر بلداجی ادامه دهید، می توانید یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین گزهای کشور را در این شهر میل کنید. گز بلداجی از باکیفیت ترین گزهای ایران است و به کشورهای مختلفی صادر می شود.

امام زاده حمزه علی

موزه مردم شناسی بروجن

موزه مردم شناسی شهر بروجن که به موزه مردم شناسی استاد بهرامی شهرت دارد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن است. همانند تمامی موزه های مردم شناسی، در این موزه نیز با فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش محلی، کسب و کار، صنایع دستی و … مردمان این منطقه از کشور آشنا خواهید شد. این موزه در میدان مرکزی شهر و در خانه حفیظی ها دایر شده است. در سفر به بروجن از موزه مردم شناسی آن هم دیدن کنید.

موزه مردم شناسی بروجن

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن که از دوران قاجار به یادگار مانده، پل مصلی این شهر است. پل مصلی یکی از آثار ملی ایران است و در مجاورت آن بازارچه ای برای خرید صنایع دستی استان ایجاد کرده اند.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

<p>پشتیبانی شرکت ویستا وب<br /> با تکیه بر امنیت شرکت ویستا وب با خیال آسوده در فضای مجازی کسب و کار خود را شروع کنید .<br /> دپارتمان تخصصی امنیت ، طراحی و توسعه وب</p>

sh.babaei69@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

مشاوره فروش